מתי להוסיף מים לתפריט היומי?

מתי להוסיף מים לתפריט היומי?

אצל אנשים שסובלים מאבנים בכליות, במצבי מחלה שבהם הגוף מאבד נוזלים בהזעה ובנשימה מוגברת, וכן לאחר הקאה או כאשר הצואה מימית.

גם כאשר מבצעים פעילות גופנית במאמץ, או כאשר שוהים בתנאי מזג אוויר קיצוניים של חום או קור. בחורף למשל, בחדר מחומם, הגוף מאבד כמות ניכרת של נוזלים בנשימה גם אם איננו מרגישים זאת. בהריון יש להוסיף שתי כוסות נוזלים ביום, ובהנקה – עוד ארבע.

איך יודעים?

קיימים מספר "כללי אצבע" להגדלת כמות הנוזלים במהלך פעילות גופנית או אחריה. כל אחד ואחת יכולים לבחור את הכלל שלהם, ובשורה התחתונה – כולם עוזרים באותה מידה:

  1. כוס מים לכל קילומטר ריצה.
  2. שתיים עד ארבע כוסות מים לכל שעת פעילות (בהתאם למאמץ ולטמפרטורה).

יש אנשים ששותים יותר מדי?

כן. אנשים רבים שותים כמויות גדולות מהדרוש. אמנם בתנאי מזג האוויר של ישראל דרושה שתייה מרובה כדי להשלים את הכמויות האובדות בזיעה, אך אנשים רבים שותים מעבר לכך.

אצל רובנו, השתייה העודפת אינה המהווה בעיה. אך במקרים מסוימים, שתייה עודפת בהחלט מסוכנת, למשל – אצל חולים באי-ספיקת כליות או באי ספיקה של הלב. וחוץ מזה, שתייה מוגזמת יכולה לגרום לפגיעה גם באנשים בריאים כתוצאה מפגיעה במאזן המלחים עקב איבוד של המלחים בשתן.

אחת הדוגמאות הקיצוניות ביותר היא במקרים של אנשים שנדלקו על אקסטזי. אחת מפגיעות הסם היא במרכז הצמא במוח. פגיעה כזו עלולה ליצור מצב של צמא קיצוני גם כאשר הגוף עמוס מים. שתייה לא מבוקרת במצב כזה עלולה להוביל ל"הרעלת מים", בשל דילול יוני הנתרן בנוזלי הגוף. ו"הרעלת מים", שהיא מצב חירום רפואי, אם היא לא מטופלת מיידית, עלולה לגרום לפגיעה קשה בתפקודי הגוף, ולפעמים אף למוות.

סיכום קטן:

בספירת הנוזלים היומית אפשר לכלול גם מיצים, משקאות קלים, חלב, תה וקפה, אך הבחירה הטובה ביותר ונטולת הקלוריות היא, נכון, מים.

דרך קלה, טובה ומומלצת לחלוקת הנוזלים ביום היא לשתות כוס מים אחת בכל ארוחה – ועוד כוס מים בין כל שתי ארוחות (וזאת כאשר אוכלים שלוש ארוחות עיקריות – ועוד שתי ארוחות ביניים). לתלמידים נמליץ לשתות מים בין השיעורים ולהגדיר את כמות המים, דרך נוספת היא לזכור את כמות השתייה לפי השיעורים, כלומר לשתות בשיעור אנגלית חצי ליטר ובשיעור מתמטיקה חצי ליטר.

ואין צורך להתלבט יותר מדי – כאשר המצב הבריאותי תקין, עוד כוס מים לא יכולה להזיק.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים

A.Q-BAR במבצע חגי תשרי מרענן במיוחד

  • סננים
  • נורות UVC
  • תחזוקה ל3 שנים

ב83 ש"ח לחודש בלבד!